ייעוץ תזונה

תוכן עניינים

ככל שהידע המצטבר סביב תפקידה של הגנטיקה בחיינו הולך ומתעצם, כך גם מתעצמת ההבנה של תפקיד התזונה בחיינו ובבריאותנו. ואכן, אין ספור מחקרים מצביעים היום על הקשר של התזונה למגוון רחב של מצבי חיים, החל מהבריאות הכללית, דרך התמודדות עם מחלות קשות וכלה בהשפעה על מצבי רוח ומצבים נפשיים. בחוגים חברתיים רבים, קיימת היום ההבנה שלצד קבלת ייעוץ רפואי מרופא המשפחה או רופא מומחה, כדאי היום להצטייד גם במפגש ייעוץ תזונתי בכדי להבין את השפעת התזונה על מצבים שונים בחיינו וללמוד כיצד ניתן להיעזר בה בכדי להתמודד עימם.

ייעוץ תזונה – מה זה אומר?

בניגוד לתפיסה הרווחת, תזונה היא מדע לכל דבר ועניין ובהתאם לכך ישנם גם לימודי תזונה עם הסמכה אקדמית של תואר ראשון לאנשים המעוניינים לספק ייעוץ תזונה אישי ברמה הגבוהה ביותר. כמדע, עושה עולם הרפואה שימוש נרחב בתחום התזונה כחלק מתכניות טיפול בפציינטים, הן בסוגיות של ירידה במשקל, הן בסוגיות של ספורט וכושר והן בסוגיות של בריאות וחולי. כפי שאמרנו קודם לכן, התברגות התזונה כרכיב מרכזי בתהליכי טיפול רפואיים היא אינה מקרית. התזונה מהווה נדבך חשוב ומרכזי בבריאות האדם וככזאת, חייבת להילקח בחשבון בכל התמודדות עם מצבים רפואיים ספציפיים או בריאותיים כלליים, כמו גם מצבים מקצועיים בעיקר בעולם הספורט, אך לא רק.

ייעוץ תזונה כללית ובכלל הוא ייעוץ שניתן לפציינט הספציפי ועל בסיס המאפיינים הספציפיים שלו, שיכולים במקרים רבים לכלול גם מאפיינים גנטיים, אם כי לא בהכרח. במסגרת הייעוץ, תפקידו של יועץ התזונה הוא לבצע אנליזה של מצבו הבריאותי של הפציינט ושל הצרכים התזונתיים שלו. אנליזה זו מבוצעת באמצעות סקירה של כל בדיקות הדם, רקע רפואי חשוב ובדיקות אחרות שרלוונטיות למקרה בכדי להבין את נקודת המוצא ואת הנקודות בהן יכולה התזונה להתערב במטרה להועיל לפציינט. בהמשך לכך, מוציא היועץ אל הפועל תהליך של ייעוץ תזונה אישי, הכולל בניית תפריט אישי ולעיתים גם ייעוץ תוספי תזונה כמקורות להשלמת חסרים תזונתיים. לבסוף, נדרש היועץ לבצע מעקב אחרי הפציינט, לבחון את השפעת התזונה על מצבו ועל פי הצורך, לבצע התאמות ושינויים בתפריט המקורי.

באילו תחומי חיים יכולה התזונה לסייע לכם?

ובכן, התשובה הפשוטה היא שתזונה יכולה להשפיע על כל תחום חיים, הן בשגרה והן במצבים רפואיים אקוטיים או כרוניים. ככלל, תזונה הוא מדע שמנתח את השפעת אבות המזון והנוטריינטים השונים אותם אנו צורכים דרך המזון, על תהליכים כימיים, הורמונליים ופיזיולוגיים בגוף. בהתאם לכך, עם שילוב נכון של נוטריינטים במינונים הנכונים, ניתן למעשה להניע תהליכים כימיים, הורמונליים או פיזיולוגיים בגוף וזוהי בדיוק המטרה של ייעוץ תזונה.

אחד התחומים בהם ניתן להבחין בהשפעת התזונה על חיינו בצורה המובהקת ביותר הוא תחום הספורט. תזונאי ספורט הוא איש מקצוע בעל תפקיד מכריע בהצלחתו של הספורטאי. תזונת ספורטאים יכולה במקרים רבים להכריע את ההישגים הספורטיביים שלהם, את הפוטנציאל האישי העומד בפניהם ואת היכולת שלהם למצות את הפוטנציאל הזה. ייעוץ תזונה וספורט או כפי שהוא נקרא לעיתים, ייעוץ תזונה וכושר, מיועד לנתח את הפרמטרים הביולוגיים החשובים של הספורטאי הספציפי, לנתח את הפעילות הספורטיבית בה הוא עוסק ולבנות את תפריט התזונה שיעניק לו מקסימום אנרגיה זמינה לאימון, מקסימום נוטריינטים לשיקום ביולוגי לאחר אימון ולבסוף אורח חיים שתומך במטרות הספורטיביות, לרבות ירידה במשקל, שמירה על שיעור שומן נמוך בגוף, איזון המערכת ההורמונלית וכדומה.

יחד עם זאת, ייעוץ תזונה לספורטאים או ייעוץ תזונה למאמנים, לא נועד לספורטאים מקצועיים בלבד, אלא גם למתאמנים מן השורה. ייעוץ תזונה ואימונים למשל, יכול לסייע לכם למקסם את התוצאות האישיות כתוצאה מהביקורים שלכם בחדר הכושר, בין שאתם מעוניינים לחטב את הגוף ובין שאתם מעוניינים לשפר את היכולות האירוביות שלכם. האינטנסיביות של פעילות הכושר, מסייעת לנו להבחין בקלות רבה מאוד בהשפעת התזונה ולכן נחשב תחום הספורט לתחום בו ניתן להבחין בצורה מובהקת בחשיבות התזונה לגוף. היבטים ספציפיים בהם תוכלו להיעזר בייעוץ תזונה בענף הספורט כוללים ייעוץ תזונה לעלייה במסה, ירידה במשקל, זמינות אנרגיה לפני אימון, בנייה ושיקום של שרירים לאחר אימון, שיפור סיבולת לב ריאה, איזון לחץ דם, איזון הורמונלי וכמובן שגרת אורח חיים בריאה ומזינה, שתומכת ביעדים הספורטיביים אותם אתם רוצים להשיג.

תחום הספורט הוא לחלוטין לא התחום היחיד בו יכולה התזונה להשפיע על חיינו. אם אתם סובלים ממחלות כרוניות כמו סוכרת, לחץ דם, בעיות לב, דלקות ניווניות או שגרוניות ועוד שלל מחלות כרוניות אחרות, תוכלו להוביל הקלה משמעותית בחייכם באמצעות התזונה הנכונה, הן בהיבט של ירידה במשקל והן בהיבט של חיזוק המערכות הביולוגיות בגוף. קושי נפשי יכול אף הוא לקבל מענה מצוין באמצעות תזונה. תזונה בריאה יכולה בהחלט להשפיע על הכימיה במוח ולהוביל לשיפור משמעותי במצב הרוח וביכולת שלנו להתמודד עם קשיי החיים. בעיות שינה, בעיות עיכול ולמעשה כל סוג של בעיה בחיינו, יכולות פעמים רבות למצוא מזור מלא או חלקי באמצעות שינויים בתזונה ומכאן גם החשיבות של תחום ייעוץ התזונה.

מי נותן ייעוץ תזונה וכיצד ניתן לקבל אותו?

ייעוץ תזונה ניתן היום במגוון רחב של מסגרות ופורמטים ובכלל זה קופות החולים. במקרים רבים יפנה הרופא את הפציינט לתזונאית של קופת החולים בה הוא חבר על מנת לבנות תפריט אישי, שיתמוך בהליך הטיפול הרפואי. ייעוץ תזונה ניתן גם בערוצים אלטרנטיביים ובראשם נטורופתיה, כחלק מתהליכי טיפול אלטרנטיביים ו/או טבעיים. יחד עם זאת, לא בכל מקרה יפנה אתכם הרופא לתזונאי ולא בכל מקרה תזונאי קופת החולים יכול לסייע לכם במידה הנחוצה לכם. בדיוק מהסיבה הזאת, קיימת היום פעילות נרחבת של מתן ייעוץ תזונה במגזר הפרטי, ייעוץ הניתן היום גם במסגרת שירות חדשני של ייעוץ תזונה אונליין.

הרעיון של תזונאי אונליין יכול מצד אחד להישמע לכם כמו רעיון נוח ונגיש מאוד ומצד שני כרעיון מעט חובבני, שכן נדרש המגע הבינאישי בין הפציינט לתזונאי. ובכן, בשני המקרים אתם לגמרי צודקים ומה שחשוב להבין הוא ששירותי ייעוץ תזונה אונליין הם שירותים שאותם ניתן לספק בדיוק באותה רמה מקצועית כמו מפגשי ייעוץ פנים אל פנים ובלבד שאתם בוחרים ביועצים הנכונים. במסגרת שירותי תזונאי אונליין יש אפשרות מלאה להעביר חומרים בין היועץ לפציינט, לשתף בתוצאות בדיקות אונליין, לשוחח בשיחות וידאו, לבנות תפריט בפורמט דיגיטלי שזמין גם בטלפון הנייד ולמעשה לבנות מערך ייעוץ אפקטיבי הרבה יותר ומעורב יותר, שגם מגביר את המוטיבציה אצל הפציינט וגם מגביר את יכולת המעקב של היועץ עצמו.

כמה עולה ייעוץ תזונה?

ובכן, אם אתם שוקלים קבלת ייעוץ תזונה מחיר הוא לחלוטין לא הפרמטר שאמור להכריע עבורכם את זהותו של היועץ שבשירותיו תשתמשו. ככלל, מדובר בשירות שעלותו צריכה לנוע במאות בודדות של שקלים למפגש כשמספר המפגשים יכול לנוע בין מפגש בודד לייעוץ חד פעמי ועד למעקב צמוד לאורך תקופה ארוכה. במקרים רבים ניתן לצפות מראש את היקף הייעוץ הנדרש, אך ישנם מקרים שבהם הדברים מתגלגלים תוך כדי תנועה. הכלל הוא מאוד פשוט – כל עוד יש לכם צורך בייעוץ מקצועי חיצוני, אתם רוצים להיעזר בייעוץ הזה וכאשר אתם מרגישים שגיבשתם לעצמכם שגרת תזונה נכונה ויציבה ואין לכם עוד צורך בשירותי הייעוץ, אפשר להפסיק את התהליך. יחד עם זאת, תמיד כדאי לעשות את הדברים בשיתוף פעולה עם היועץ ולהיות פתוחים גם לאפשרות שיהיה עליכם לפנות ליועץ מעת לעת, בהתאם לשינויים שמתעוררים לאורך התהליך

אז זה נכון שלא כל אחד יכול לממן מפגשי ייעוץ תזונתי ככל העולה על רוחו ובכל מחיר ובכל זאת, חשיבותו של הייעוץ התזונתי יכולה להיות קריטית במצבים רבים ולכן, אם אין לכם את היכולת להיעזר ביועץ פרטי חיצוני, מומלץ מאוד לפנות ליועץ התזונה בקופת החולים בה אתם חברים, שם תוכלו לקבל ייעוץ תזונתי במחיר מוזל ולעיתים ללא עלות כלל. בכל מקרה, ממש כפי שמחיר לא יכול להכריע החלטות שלכם בנושאים רפואיים קלאסיים, כך גם לא ראוי שהוא ישפיע במידה מכרעת על הייעוץ התזונתי שאתם מקבלים. ישנן כיום מספיק עדויות על היכולת של התזונה להשפיע על מצבים רפואיים ובריאותיים שונים מכל תחומי החיים וזאת סיבה מספיק טובה להבטיח לעצמכם את המקסימום שיכול כספכם להשיג גם בתחום זה. ובכל זאת, חשוב לזכור שמדובר בשירות נפוץ מאוד ושעלויותיו אינן גבוהות במיוחד. ישנם יועצי תזונה שיכולים להציע לכם גם מפגשי תזונה בעלות של 100 שקלים ואם יש לכם אינדיקציות אחרות על רמתם המקצועית (המלצות או חוות דעת מקצועיות למשל), אין שום סיבה שלא תבחרו לקבל את הייעוץ הנדרש לכם דווקא מהם. לחפש יועץ שמציע את השירות במחיר זול זה הכי לגיטימי בעולם, אבל לוותר על כל הייעוץ בגלל כסף, זאת כבר בחירה שיכולה להיות בעלת השלכות לא רצויות.

לימודי ייעוץ תזונה

אחרי שדיברנו על ייעוץ תזונה כשירות ללקוח, כעת נדבר על התחום דווקא מן הכיוון השני, קרי מצדו של היועץ. אם אתם מעוניינים לפתח פעילות מקצועית ואפילו קריירה מצליחה בתחום התזונה, תוכלו לעשות זאת בשתי דרכים מרכזיות:

לימודי ייעוץ תזונה אקדמיים – מסלול לימודים אקדמי הנמשך שלוש שנים, שבסופם תקבלו הסמכה אקדמאית של תואר ראשון במדעי התזונה ותהפכו לתזונאים מוסמכים. מסלול זה פותח בפניכם מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה במערכת הבריאות, מערכת החינוך, חברות ביוטכנולוגיה, חברות פרמצבטיקה, עולם הספורט הקבוצתי או האישי, אגודות ספורט, מחקר ופיתוח בעולם התזונה וכמובן האפשרות לפיתוח פעילות עצמאית במסגרת קליניקת תזונה.

קורס תזונה – קורס תזונה הוא קורס הניתן במסגרת לימודי תעודה ואינו מסמיך אתכם כאקדמאים במדעי התזונה, אך יכול לפתוח בפניכם את מרבית הדלתות שפותח התואר האקדמאי הראשון. קורס זה מתאים למשל לאנשים בעלי רקע בעולם הספורט, החינוך או הבריאות, המעוניינים להרחיב את סל היכולות והשירותים שלהם גם בתחום התזונה. כך למשל, אם אתם מאמני כושר או מאמני ספורט, תוכלו ללמוד קורס תזונת ספורט ולהתפתח בתחום זה בכדי להעניק לספורטאים עימם אתם עובדים, ערך רחב ושלם יותר.

בכל מקרה, חשוב מאוד שתחליטו בינכם ובין עצמכם מהי המטרה שלשמה אתם רוצים ללמוד את התחום, מהי ההסמכה הנדרשת לכם ומהו העתיד שאתם רוצים לבנות לעצמכם בתחום זה. התשובות על שאלות אלה תכרענה האם נכון לכם יותר ללכת למסלול האקדמי ולהשלים תואר ראשון במדעי התזונה, או לבנות לעצמכם סל של יכולות באמצעות קורסים שונים בתחום התזונה, באמצעותם תוכלו לבנות סל רחב יותר ומתמחה יותר של יכולות בתחום התזונה.

לייעוץ ללא עלות